Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 20 Film

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 20 Film ! internet üzerinde bir sürü film listeleri var fakat hiç birinin bu kadar iyi olduğunu düşünmüyorum çoğu içi boş filmler yazmış fakat bence filmler kitaplar gibidir izlediğiniz zaman size bir şey katmalı boş bir film izlemek bir romanın sadece resimlerine bakmak ile aynıdır bu liste de size bana en çok şey katan ve en beğendiğim filmleri göstereceğim bu filmler IMDb gibi platformlarda da çok yüksek puanlar almış filmler her biri bir sanat eseri şu karantina zamanınında hepsini izlemenizi tavsiye ederim 🙂

Liste iyiden en iyiye şeklinde ilerleyecek yani ilk önce güzel filmleri ortalara doğru çok güzel filmleri ve sonlara doğru mükemmel filmleri listeledim seçmek çok zordu çünkü hepsi muazzam filmler liste sırasını yok sayın 20 filim 20’si de mükemmel

 

20- Home Alone serisi

Efsane seri Home Alone yani Evde Tek Başını serisini izlemeyenleri pisten alalım çok eğlenceli ve komik bir seridir yorgun bir günün ardından çok iyi giden bir film serisi kendisi özel anlamlar ve hayatınızı değiştiren metaforlar içermez fakat kaliteli ve eğlenceli bir 1 saat 43 dakika sizi bekliyor toplam 5 filmi olan serinin tamamını izlemenizi tavsiye ederim ilk filmin konusu şu şekilde Ailesinden nefret eden Kevin aldığı ceza üzerine geceyi çatıkatında geçirir yalnız ertesi gün uyandığında ailesinin evde olmadığını, tatile giderken onu unuttuklarını farkeder. Başta panikleyen Kevin bunun fırsat olduğunu çok geçmeden anlar ve yalnızlığın tadını çıkarmaya başlar. Eve gözlerini dikmiş olan 2 hırsızı evden uzaklaştırmak artık Kevin’a düşmüştür…

Tür: komedi, macera 
IMDb: 7,6

 

19- Ocean’s Serisi

Harika bir seri olan Ocean’s serisini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim çok kaliteli kurgusu ve iyi oyuncu kadrosu ile sizi ekrana kitleyecek bir seri olacaklara çok şaşıracaksınız toplam 4 filmi olan serinin son filmi hariç tüm filmlerini izlemenizi tavsiye ederim ilk filmin konusu şöyle Danny Ocean hapisten yeni çıkmış bir soyguncudur. Ancak Danny’nin hapisten çıkınca giriştiği ilk şey tarihin en büyük kumarhane soygununu gerçekleştirmeye çalışmak olacaktır. Danny, rakiplerine karşı acımasızlığı ile ünlü Terry Benedict isimli adamın Las Vegas’ta ki 3 kumarhanesini birden aynı gecede soymayı planlamaktadır.

Tür: gerilim, suç, komedi
IMDb: 7,7

 

18- Hunger Games Serisi

Seriler ile devam ediyoruz hunger games yani açlık oyunları serisini mutlaka duymuşsunuzdur eğer şuana kadar izlemediyseniz izlemenin tam zamanı yine mükemmel kurgusu ve türünün tek örneği olan bir devri başlatan senaryosu ile tam anlamıyla bir sanat eseri toplam 4 filmi olan serinin tüm filmlerini izlemenizi tavsiye ederim ilk filmin konusu şu şekilde Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve ardından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çöküş içerisine girmiş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan ‘Panem’ ismindeki bir ülkeye çevirmiştir. Bu yeni ülkede her yıl eyaletlerden kura ile seçilen ikişer genç, ‘Açlık Oyunları’nda yarışıyor. Sözde eğlence olarak düzenlenen ve gerçekte halka gözdağı vermeyi amaçlayan bu oyunlar, ayrıca tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da canlı olarak izleniyor. 24 farklı ‘yarışmacı’ bütün televizyon seyircilerinin gözleri üzerindeyken, rakiplerini öldürerek hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Tür: aksiyon, bilim kurgu, gerilim, macera 
IMDb: 7,2

 

17- The Dark Knight

En iyi Batman filmi olan The Dark Knight’i listeye eklememek olmazdı bu filmin bu kadar efsane olmasının sebebi joker rolünü canlandıran Heath Ledger’dir öyle ki rolüne hazırlanmak için aylarca bir otel odasında tek başına kalmış maalesef bu mükemmel oyuncuyu 22 Ocak 2008’de kaybettik filmin konusu şu şekilde The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

Tür: aksiyon, dram, suç 
IMDb: 9,0

 

16- Pirates of the Caribbean Serisi

Yine bir seri ile karşınızdayım 🙂 Pirates of the Caribbean serisi yani Karayip Korsanları serisi serinin ne kadar iyi olduğunu herkes biliyordur diye düşünüyorum yine de izlemeyen varsa şuraya bırakalım toplamda 5 filmden oluşan serinin her filmi ayrı bir güzel ilk filmin konusu şu şekilde Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, genç bir kızı kurtarmaya çalışan korsan Jack Sparrow ile demirci Will Turner’ın maceralarını anlatıyor. Yerel vali Weatherby Swann’ın 12 yaşındaki kızı Elizabeth, Jamaica’ya yaptığı deniz yolculuğu esnasında bir gemi enkazıyla karşılaşırlar. Bu enkazdan kurtulabilen tek kişi küçük Will’dır. Elizabeth küçük çocuğun boynundaki altın madalyondan onun bir korsan olduğunu anlar, bu yüzden madalyonu alarak saklar. Yıllar sonra Elizabeth, azılı bir korsan olan Barbossa tarafından kaçırılır. Çılgın ve iyi yürekli bir korsan olan Jack Sparrow ise Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner’la bir olur ve kızı kurtarmaya çalışırlar. Ancak bu gizemli madalyon hayalet gemiyi harete geçirerek gizemli incinin lanetini canlandıracaktır.

Tür: aksiyon, macera, komedi 
IMDb: 8,0

 

15- Gladiator

Gladiator yani Gladyatör filmi kelimenin tek anlamıyla MÜKEMMEL anlatmaya kelime haznemin yetmeyeceği türden bir film kendisi bir efsane izlemeyenler kendinden utanıp hemen şimdi izliyor anlaştık mı filmin konusu şu şekilde Gladyatör’de,İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gitgide yükselmektedir. Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde emrini çıkarmak için fazla beklemez. Ölümden zor kurtulan Maximus artık bir gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilir. Maximus’un aklında tek bir istek vardır, Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını bir an önce almak.

Tür: aksiyon, dram, tarihi kurgu, kült 
IMDb: 8,5

 

14- Catch Me İf You Can

Bir efsane veya hayatınızı değiştirecek bir film değil fakat çok eğlenceli dakikalar geçireceğiniz bir film izlerken “vay be,  nasıl ya, zekaya bak be” gibi cümleler kurma olasılığınız fazlasıyla yüksek filmin konusu şöyle Sıkıysa Yakala, bir ajan ile bir suçlunun arasındaki kedi-fare oyununu konu ediyor. FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenmektedirler; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Bu ya bir kedi-fare oyunudur ya da sadece farenin oyunudur.
Amerikan sinemasının en büyük ustalarından Steven Spilerberg’in yönettiği filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks var.

Tür: komedi, macera, polisiye 
IMDb: 8,1

 

13- Trainspotting

Listemize bir efsane ile daha devam ediyoruz dikkat dikkat sayın seyirciler bu film size çok şey katabilir filmin uyuşturucu nasıl bir şey ve hayatınızı nasıl yerle bir ediyor bu film sayesinde öğrene bilirsiniz böyle dediğime bakmayın he film dram veya sıkıcı bir film değil son derece eğlenceli bir filmdir kendisi 2. filmi de var ilki kadar olmasa da o da bir hayli güzel filmin konusu şöyle 20’li yaşlardaki Mark Renton ve arkadaş grubunun uyuşturu müptelalığını konu ediyor. Renton hayatta uyuşturucu dışında hiçbir amacı olmayan bir gençtir. Arkadaş grubu da Renton’dan farklı değildir. Tek amaçları daha fazla uyuşturucu almak, partilere katılmak ve gittikleri yerlerde sorun yaratmaktır. Renton her bağımlı gibi uyuşturcuyu bırakmaya defalarca denese de başaramamıştır ve bir gün tekrar bırakmayı dener. Ancak başarılı olamayan adam aksine, bir altın vuruş deneyimiyle de karşı karşıya kalmıştır. ..

Tür: kara mizah, suç
IMDb: 8,1

 

12- Back To The Future Serisi

Back to the future serisini olmadığı bir ölmeden önce izle serisi olmazdı bir baş yapıt olan bu film döneminde çok fazla ilgi toplamış ve insanları şaşırtmış bir filmdir sinema sektörüne büyük katkısı olan bir film filmin konusu şu şekilde Geleceğe Dönüş’te, deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

Tür: komedi, bilim kurgu, macera 
IMDb: 8,5

 

11- No Country For Old Men

Oldukça sürükleyici bir film olan No Country for Old Men filminde de bir çok şey öğreneceksiniz hayat dair bir çok şey sizi bekliyor mantıklı ve çekici kurgusu sayesinde film bir efsane olmuştur filmde şunu yapmasa şöyle olurdu, her şey şu seçimi yüzünden oldu diye bilirsiniz bu size neyi hatırlattı bana hayatı 🙂  filmin konusu şu şekilde Coen kardeşler yapımıdır ve dört Oscar kazanmalarını sağlamıştır. Bir başyapıt olarak kabul görmektedir. Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çantayı alır ve başını hiç ummadığı bir belaya sokar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss bir Vietnam gazisidir ve bir şekilde uyuşturucu olaylarının ortasında soruna dönüşen bir meseleye karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bıramak niyetinde değildir. İşin için çok sayıda masum insanın ve suçluların da karışacağı soluk soluğa bir takip başlayacaktır.

Tür: gerilim, suç, macera, gizem 
IMDb: 8,1

 

10- The Departed

Yine size çoook şey katacak bir film ile karşınızdayım fark ettiyseniz liste de sonlara yaklaştıkça size bir şeyler katacak filmler yani içi dolu filmler arttı listenin başlarında biraz daha eğlenceli odaklı filmleri koydum bu filmin konusu şöyle Köstebek, Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlattığı Güney Boston’da geçiyor. Amaç, güçlü mafya babası Frank Costello’nun (Jack Nicholson) egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son vermektir. Güney Boston’da büyümüş olan genç çaylak Billy Costigan’a (Leonardo DiCaprio), Costello’nun çetesine sızma görevi verilir. Billy, Costello’nun güvenini kazanmaya çalışırken, “Güney Yakası”nın sokaklarından gelen bir başka genç polis Colin Sullivan (Matt Damon) da eyalet polis teşkilatında basamakları hızla tırmanmaktadır. Üstlerinin bilmediği şey, Colin’in Costello için çalıştığı ve suç patronunun polisin hep bir adım önünde olmasını sağladığıdır. Her iki adam da, içine sızdıkları organizasyonun planları ve karşı planları hakkında bilgi toplarken, sürdürdükleri çifte yaşamları yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar.

Tür: gerilim, suç,  gizem 
IMDb: 8,5

 

9- Seven

Liste de ki tüm filmler gibi bu da bir efsane filmde hiç tahmin edemeyeceğiniz şeyler oluyor ve bunlar büyük bir seyir zevki sunuyor izlerken ekrana kitleneceksiniz seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. Film, Amerika’da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmişti. Yönetmen David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Başrollerde Brad Pitt, Morgan Freeman, Gywneth Paltrow var

Tür: gerilim, suç,  gizem, dram, kült
IMDb: 8,6

 

8- Godfather 

Belki de efsane kavramını oluşturan bir film kendisi bu film size çok fazla şey katar size kattığı kadar sinema sektörüne de kattı sinema bu film sayesinde çok şey öğrendi tam bir baş yapıt 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.

Tür: mafya, suç, polisiye, kült
IMDb: 9,2

 

7- Leon The Professional

Yine ve yine bir efsane ile listemize devam ediyoruz benim de çok sevdiğim bir film olan Leon’un konusu şu şekilde Mathilda, New York’ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.

Tür: aksiyon, dram, gerilim, suç
IMDb: 8,5

 

6- Saw Serisi

Yine ve yine bir efsane ile karşınızdayım bu film de tek kelime ile efsane ve bir çok korku filminin atası toplam 8 filmi olan serinin tüm filmlerini izleye bilirsiniz bence en iyisi saw 1 konusu şu şekilde Filmde son derece sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak gibi bir takıntısı vardır. Kendilerine ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansı tanımaktadır. İmkan dışı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirlerken farkında olmadan yaşamak uğrunda neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar. Bu katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon’dur. Bu adamlar birbirlerini hiç tanımazlar ama gözlerini açtıklarında aynı odadadırlar. Yerde kanlar içinde başka bir yabancı yatmaktadır. Adam kendini başından vurarak intihar etmiştir. İpuçlarını kullanarak neler olup bittiğini çözmeye çalışırlar

Tür: korku, suç, gerilim
IMDb: 7,6

 

5- One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Buraya sizi derinden etkileyecek bir film bırakıyorum izlemeden geçmeyin bir sinema klasiği bir efsane.. konusu şu şekilde  Jack Nickolson’ın adeta oyunculukta destan yazdığı, muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği… Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını başarıyla beyazperde’ye aktaran aktör, gerçekten üstün bir performans sergiliyor… Aykırı mahkumun sayrıl tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir… Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır.

Tür: komedi, dram, kült 
IMDb: 8,7

 

4- V For Vendetta

Herkes izlemiştir diye umduğum filmler izlemeyen varsa çok fazla şey kaçırmış demektir hemen şimdi elinde ne iş varsa bırak izle devrim niteliğinde efsanenin de efsanesi bir film çıktığı zaman insanları o kadar etkilemişti ki insanlar filmde ki maskeyi takıp dışarıda geziyordu filmin konusu şu şekilde 2020 yılında ve İngiltere’de geçiyor. Ülke, son derece baskıcı bir toplum düzenini yaşamaktadır. Türlü yasaklar ve engellerle idare edilen halk, şiddet yanlısı bir konuma gelmiştir. Bu kargaşanın orta yerinde görünen gizemli V, belaya bulaşmış masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Ancak bu kurtarış, tam da ulusun kurtuluşunu temsil eder çünkü onun davranışı aslında toplumun uyanışını tetikleyen ve başkaldırıyı başlatan unsurdur. Tam da bu sebeple artık insanlık adına bir ayaklanma zamanıdır. Alan Moore’un romanından uyarlanan film, son derece epik bir hikayedir.

Tür: aksiyon, dram, gerilim, gizem
IMDb: 8,2

 

3- Matrix 

Size çok şey katacak bir film daha öyle ki bu film insanları ve düşüncelerini o kadar derinden etkilemiş ki filmden sonra intihar eden insanlar bile olmuş intihar etmeyin de çok güzel filmdir konusu şu şekilde Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir ‘hacker’ dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

Tür: aksiyon, bilim kurgu, macera, kült 
IMDb: 8,7

 

2- The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption yani Esaretin Bedeli bir çok kişinin üstüne film tanımadığı filmdir zaten imdb’de de en yüksek puan da ve 1 numara da olan bir film diyecek bir şey yok sadece izleyin filmin konusu şu şekilde Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

Tür: dram, polisiye, gizem, kült 
IMDb: 9,3

 

1- Hannibal Lecter Serisi 

Veeee geldik 1 numaraya karşınızda hannibal serisi muhteşem muazzam süper epik bir film belki bazılarınız 1. de bu seriyi beklemiyor olabilir fakat bu benin listem ve bence ölmeden önce izlemeniz gereken ilk film budur hannibal lecter serisi diyorum çünkü 4 filmi var ve hespi kitaplardan uyarlandığı için çıkış yılları sırasıyla değil yani mesela hikayenin ilk filmi en son çıkan filmi düzensiz çıkmış filmler fakat fark eden bir şey yok yani sıralamasını ben size vereyim 1. film hannibal doğuyor 2. film kızıl ejder 3. film kuzuların sessizliği 4. film de hannibal bu şekilde izleye bilirsiniz konusunu yazmıyorum çünkü spoiler yemenizi istemiyorum 😀 iyi seyirler size

 

BONUS: bu filmer size yetmediyse Pulp Fiction veyahut Fight Club izleye bilirsiniz bunlar da son derece güzel ve efsane filmler listeyi hazırladıktan sonra aklıma geldi

7 Yorum “Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 20 Film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir