Oyunlarda FPS Arttırma (Gta 5,CS,Vb)

FPS gerek oyun zevkinizi gerek oyun performansınızı çok ciddi bir şekilde etkiler. Düşük olduğu zaman oyun kasmaya ve donmaya başlar ve bu da sizin hem oyundan aldığınız zevki, hemde oyun performansınızı sömürür. Çoğu kişi FPS’in düşük olmasını bilgisayarına bağlar; Ama bunun başka sebepleri ve düzeltme yöntemleri de var. Gelin beraber nelermiş görelim.

FPS Neden Düşer?

Oyunlarda ani FPS düşmelerinin sebebi, genelde donanımsal yetersizlikten olsa da, bazı durumlarda yazılımsal sıkıntılar yüzünden de yaşanmaktadır. Ani FPS düşmeleri oyunun ortasında olunca gerçekten de can sıkıcı bir hal alır ve oyun zevkinizi bozar.

Ani FPS düşmesinin sebeplerinden biri bilgisayarınızın fazla ısınmasından kaynaklı olabilir. Bilgisayarınızın fazla ısınmasına sebep olan donanım ise işlemciniz ve ekran kartınızdır. Bunların dışında, arka planda aniden başka bir uygulamanın çalışmaya başlaması, ani FPS düşmesi nedenlerindendir. Bu yazıda sizlerle bilgisayarınızın tüm gücünü oyuna vermesini sağlayarak arka plandaki uygulamalara elveda yüksek FPS’lere merhaba diyeceğiz 🙂

 

FPS Arttırma Yöntemleri

1- İşlemci Gücünü Arttırma 

Bilgisayarınızda “Başlangıç” kısmına gidin.

-Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri alanına gidin.

-Bu sayfada aşağıda gösterdiğimiz gibi “Plan ayarlarını değiştir” kısmına tıklayın.

Daha sonra karşınıza gelen pencerede “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” kısmına tıklayın ve ardından “İşlemci güç yönetimi” kısmında “+” simgesine tıklayın.

Bu kısımda “En düşük işlemci durumu” ve “En yüksek işlemci durumu” yazan bir kısım olacak, + simgesine basarak bu kısmı genişletin. Genişlettiğiniz alanda yüzdelik kısmı yüzde 98’e ayarlayın ve uygula butonuna basın.

2- Ekran Kartı Ayarları 

ekran kartı ayarları FPS’inizi çok ciddi şekilde etkiler çünkü erkan kartınıza hiç bir ayar yapmadan varsayılan olarak kullanır iseniz erkan kartınız maksimum FPS’e değilde maksimum kaliteye önem verir ve FPS yerlerde sürünür gelin birlikte ekran kartı ayarlarımızı düzenleyelim.

NVİDİA Ekran Kartları İçin Ayarlar;

Masa üstüne sağ tıklayarak Nvdia Denetim masasını seçin

Açılan Pencerede “Görüntü ayarlarını ön ayarla yap seçeneğine tıklayın > çıkan ekranda “Gelişmiş 3D görüntü ayarlarını kullan” seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki ayarı yaptıktan sonra “3D Ayarların Yönetilmesi” seçeneğine tıklayın. > Açılan pencerede genel ayarlara gelerek aşağıdaki fotoğraflarda olan ayarları aynı şekilde geçirin.

bu ayarlar FPS’inizi ciddi şekilde arttıracaktır.

 

AMD Ekran Kartları İçin Ayarlar;
 1. Masaüstüne sağ tıklayarak Radeon Ayarları sekmesini tıklayınız.
 2. Daha sonra Gaming sekmesine tıklayarak ilerleyelim.
 3. Burada sıralanan bazı oyunları ve applikasyonları göreceksiniz.
 4. Arzu ettiğiniz ve AMD Radeon FPS arttırma istediğiniz oyunu tıklayarak seçiniz.
 5. Bir sonraki adımda karşınızda işaretlediğiniz oyunun simgesi gelecek ve burada üç nokta işaretine tıklayarak başlat sekmesine tıklayınız.
 6. Sağ kısımda “Global Ayarlar” kısmına gelin ve orada oyun FPS arttırma seçeneklerinin hepsini sıralı şekilde göreceksiniz.
 7. Burada “Yüzey Biçim Optimizasyonu” sekmesini “Açık” yapınız. Shader Cashe düğmesini de aktif hale getirin.
 8. Bu ayarları yaptıktan sonra sol alt kısımda yer alan Home kısmına tekrar tıklayınız.
 9. Ardından yine alt kısımda yer alan Tercihler sekmesine tıklayarak devam ediniz.
 10. Radeon Ek Ayarlarına tıklayın. Sol kısımda yer alan Güç kısmını genişletin ve Geçişli Grafikler Genel Ayarlarında Pil kısmının hemen yanındaki Takılı kısmın altında yer alan “Performansı En İyi Duruma Getir” sekmesini tıklayınız.
 11. Yine solda yer alan “Geçişli Grafikler Uygulama Ayarları” kısmına tıklayınız. Bu kısma uygulama ekle diyerek dilediğiniz oyunu ekleyiniz. Klasör kendisi açılacak ve siz o dizine giderek otomatik olarak seçin. Ardından oyunun hemen yanında belirecek olan kısımda “YÜKSEK PERFORMANS” kısmına tıklayınız. Uygula diyerek bu kısmı tamamlıyoruz

 

3- Oyuna Öncelik Verme

Bu ayarı yapmak için FPS arttırmak istediğiniz oyunu açın oyunun içinde 5 dk durduktan sonra alt+tab tuşuna basarak oyunu alta alın.

Görev Çubuğuna Sağ Tıklayarak “Görev Yöneticisini” seçin

Açılan Pencere de “Ayrıntılar” seçeneğine gidin

Açılan Pencere de FPS’ini arttırmak istediğiniz oyunu bulun > sağ tıklayarak “Öncelik ayarla” seçeneğine gelin > buradan “Gerçek zamanda” seçeneğini işaretleyerek “Önceliği Değiştir” diyin. Bunu Oyun hakkındaki Tüm görevlere uygulayın

4- Bilgisayar Animasyonlarını Kapatma

bilgisayarınızı varsayılan olarak kullanıyor iseniz animasyonlar bilgisayarınızı çok yavaşlatıyor demektir bu animasyonlar hiçbir işe yaramaz (görünümü de pek etkilemez) ve bunun yanı sıra hiçbir işe yaramayıp bilgisayarınızı yavaşlatır gelin onlardan kurtulalım

Bilgisayara gelip sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğini seçin

açılan pencerede “gelişmiş sistem ayarlarına” gelin >

açılan pencere de “Gelişmiş” seçeneğine gelin, ardından performans ayarlarına girin >

ardından aşağıda bulunan fotoğrafın aynısını geçirin >

uygula diyerek çıkın.

5- Game Booster

Game Booster programı arka planda gereksiz çalışan tüm programları kapatır, ekran kartı işlemci gibi oyun performansınızı etkileyen en önemli parçaları maksimum güce çıkarır (bir zarar vermez) Game Booster’ı bilgisayarınıza indirip kurun ardından içerisine istediğiniz oyunu ekleyerek oyunu seçip hızlandıra basın ve güçlendirilmiş oyunun keyfini çıkarın

Game Booster’ı aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz;

İndir-Google Drive

İndir-Mediafire

bu yazı için çok emek harcadım eğer işinize yaradıysa sitemi takip edebilirsiniz aradığınız her şey burada 🙂

8 Yorum “Oyunlarda FPS Arttırma (Gta 5,CS,Vb)

 1. game booster işe yarıyor mu sende indirdimde sanki kapattığı küçük uygulamalardan fazla yiyor gibi bir de oyun açıkken kapatınca sinirleniyor fpsimi 20 25 e düşürtüyor onun dışında çalışıyor güzel ayarlar

  • olabilir, bilgisayara göre değişiyor game booster’ın performansı. Arkada çalışan uygulama azsa yarardan fazla zararı olabilir.

  • bende de fps artırdı 23 fps filan alıyodum 57 fps alıyorum artık

 2. bende lol yükledim bende düşük fps alıyorum bende onur keremin kuzeniyim

 3. ben lola girdiğimde uyarı verdi bana lol game boster indirince

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir